Hız Kontrol Cihazları

Endüstride hız kontrol cihazlarına aynı zamanda Ac sürücü, inverter, frekans konventörü, hız kontrol rölesi, drive ve bunlara paralel isimler verilmiştir.

Aslında hepsi Aseknron motorların hızını kontrol etmeye yarar. 

Herhangi bir motorun elektronik olarak hızını kontrol eden tüm elektronik cihazlara "hız kontrol cihazı" denir. Günümüzde her motor gücü ve voltajı için bir çok marka ve model hız kontrol cihazları üretilmiştir. 

Her ne kadar yerli hız kontrol cihazı üreticileri varsa da geçmiş yıllarda dahil olduğumuz gümrük birliği anlaşmaları bu imalatçılarımızı rekabette zora düşürmüşler ve sektörde uzakdoğu imalatı ürünler yoğunluk kazanmıştır. 

Ancak endüstrinin hemen hemen her motoru artık ac drive ile kontrol edilmeye başlandığından, makina sektörü belli bir rahatlamaya ve müşterilerde enerji tasarrufu, üretim kalitesi, motorların daha sağlıklı çalışması gibi bir çok faydalar sunmuştur. Gelişen teknoloji ile birlikte boyutlarında da önemli küçülmeler olmuş, şebekeye gürültü veren cihazlar yerini daha sağlıklı yapıdaki cihazlara bırakmıştır. 

Hız kontrol cihazları, tek başına motor kontrol etme görevinin çok daha üzerinde uygulamalara cevap verebilmektedir. Artık hız kontrol cihazları ile hız kontrol, tork kontrol, pozisyon kontrol, pompa ve fan kontrol, sabit veya değişken basınç ceya ısı kontrol görevleri yüklenmiştir. 

Bize Yazın